Az alkoholfogyasztás rendszerint szerves része a szórakozási, társadalmi, kulturális eseményeknek, mint például a családi összejövetelek, a baráti találkozók, a házassági ceremóniák és a szabadtéri fesztiválok, azonban, az alkoholfogyasztás mértékét és a körülményeket figyelembe kell venni a biztonságos és felelős fogyasztás érdekében. A túlzott alkoholfogyasztás kockázatot jelenthet a saját és mások biztonságára, valamint közlekedési balesetekhez, a családi és romantikus kapcsolatokban fellépő problémákhoz, valamint egészségi problémákhoz vezethet. A leggyakoribb alkoholizmushoz köthető betegségek a különféle májbetegségek és daganatos betegségek.
Sajnos ezeket a problémákat Kata is megtapasztalta egy alkoholista férjnek köszönhetően. Az alkoholizmus egy súlyos betegség, amely nagymértékben befolyásolhatja az alkoholisták életét és sajnos azoknak az életét is, akik közeli kapcsolatban állnak velük. Az alkoholizmusnak számos negatív hatása van a családokra és kapcsolatokra.
Az alkoholfüggő személynek gyakran nehézséget okoz a felelősségvállalás, a kommunikáció, a konfliktuskezelés, és a problémamegoldás, ami tovább rontja a családi és munkahelyi kapcsolatokat. Nem ritka, hogy az alkoholista férj lehet, hogy durva, agresszív, vagy manipulatív viselkedést tanúsít, ami komoly stresszt okozhat a feleségnek és az egész családnak, valamint a munkahely elvesztéséhez vezethet.
Az alkoholista férj sajnos képtelen fenntartani a kapcsolatot a családjával, barátaival, munkatársaival, így sajnos az érintett családtagok, barátok és akár a munkatársak életére is nagy hatással van. A kapcsolatok megromlásán kívül anyagi gondokhoz is vezethet, az alkoholfogyasztás miatt könnyen el lehet veszíteni a munkát, a saját anyagi források felélése után pedig teljesen kilátástalanná válhat a helyzet.
Az alkoholizmus kezelése komplex feladat, melynek során az alkoholista személynek és családjának segítségre van szüksége. A családterápia, a közös terápia, valamint a 12 lépcsős programok segítenek az alkoholista férj és a család számára a probléma feldolgozásában és a helyreállításban.
Mit tehetsz, ha neked is alkoholista férjed van?
- Olvass utána részletesen az alkoholizmus témának a Családi Felépülési Központ oldalán, hogy minél többet meg tudj róla.
- Beszélj a férjeddel a problémáról és a félelmeidről, de figyelj arra, hogy támogató legyél, ne ítélkezz.
- Ajánld fel neki a segítségedet, javasold neki a Családi Felépülési Központot, és ajánld fel azt is, hogy elkíséred.
- Menjetek el együtt a Központba, támogasd őt az első naptól kezdve, és vegyél részt a családi konzultációkon.
A családterápia segíthet a családtagoknak megérteni az alkoholizmus hatásait, és azt is, hogy hogyan tudnak segíteni a hozzátartozójuknak a felépülésben.
Az ilyen típusú programokban a hozzátartozók részt vehetnek a terápián, és számos információt kapnak arról, hogyan tudják segíteni a hozzátartozójukat a felépülésben. A családterápia segíthet a családtagoknak megtanulni, hogyan tudnak kommunikálni egymással, és hogyan tudják kezelni a nehézségeket, amelyek az alkoholizmus miatt alakultak ki.
Kata férje hajlandó volt elfogadni a segítséget és elindult a felépülés útján. Az alkoholizmus kezelése hosszú és nehéz folyamat, de a támogató család és a megfelelő segítség nagyon sokat számít a sikeres felépülésben.
Kata férje nagyon hálás volt a központnak, és azt mondta, hogy teljesen összezavarodva érkezett hozzájuk, majdnem mindent elveszített, de a központnak köszönhetően ez megváltozott. Azt mondta, hogy a kezelés hatékony volt és segített neki visszanyerni az életét és a reményt adott abban, hogy újra teljes életet élhessen, és ismét tervezheti a jövőjét. Ő is tudja, hogy az alkoholizmus kezelése egy hosszú út, és továbbra is dolgozni kell magán, hogy megtartsa az egyensúlyt, és mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy soha többet ne essen vissza. Ehhez minden szükséges támogatást megkapott a központban a bent eltöltött napok során, de a program elvégzése után sem engedték el a kezét, így mindig van egy segítő kéz a családján túl is, akihez fordulhat.