A burkoló vibráló alkalmazásával sokkal jobb tapadás biztosítható a járólapok és az alapfelületek között. Erre mindenképpen szükség van, főként egy olyan környezetben, ahol rendszeres és nagyfokú terhelésnek vannak kitéve a burkolatok. Ahogy az idő múlásával nőtt a csempézés iránti igény, úgy jelentek meg a különféle speciális eszközök, amik arra hivatottak, hogy a lerakás eredményességét növeljék.
A burkoló vibráló megszületésének fontosságát egyértelműen a nagyméretű (50×50 és ennél nagyobb) lapok megjelenése tette elengedhetetlenné. Ezek lerakása esetén ugyanis nem elég a megszokott módszerek alkalmazása. Ugyanakkor korántsem ez az egyetlen olyan készülék, ami újdonságnak számít ezen a területen. A vákuumos lapemelő szintén kiemelt figyelmet érdemel, amivel a gyakran nehéz építőelemek egyszerűbben mozgathatók . Cikkünkben ezen eszközök jelentőségét igyekszünk kicsit górcső alá venni és bemutatni, hogy miért érdemes a vásárlásuk mellett dönteni. Vágjunk bele!
Mikor és miért fontos a burkoló vibráló?
A hatékony csempézés egyik meghatározó része a tökéletes felület előkészítése. Ez magába foglalja a teljesen vízszintes felszín kialakítását, a mélyalapozást, helyszíntől függően a hatékony vízszigetelést. Amint mindez elkészült, következhet a választott elemek lerakása. Teraszok, folyosók, de akár fürdők és konyhák esetében is sokan döntenek a méretesebb csempék mellett. Ezek gyakran már nem égetett kerámiából, hanem természetes kövekből (gránit, márvány, bazalt) készülnek. Vannak köztük vékonyabbak és vastagabbak egyaránt.
A stabil tapadást az biztosítja, ha a lapok és a felület között a ragasztó megfelelően el van oszlatva. Itt kerül képbe a burkoló vibráló, mint kulcseszköz. Hagyományosan a lerakás az aljzat, majd a lapok hátoldalának ragasztóval való megkenésével kezdődik. Ennek felhordása egy kőműveskanállal, az eloszlatás pedig fésűs glettelővel zajlik. Ezek azok az alapvető szerszámok, amikre mindenképpen szükségünk lesz a folyamathoz. A csempe helyére illesztése már annak súlyából adódóan sem egyszerű feladat. Ezért is van a lapvibrátor ellátva egy vákuumos tapadókoronggal, ami segíti a mozgatást. Van, hogy ez sem elég, de erre még később visszatérünk.
Így működik a burkoló vibráló
A lerakás során bármennyire alaposak vagyunk, óhatatlanul is kerül levegő a lapok, a ragasztó és a felület közé, amit muszáj onnan eltávolítanunk a későbbi kopogások, esetleges felválás megelőzése érdekében. A burkoló vibráló típustól függően több frekvenciasebességgel kelt olyan rezgéseket, amik képesek egyenletesen eloszlatni a ragasztót a csempék alatt. A TLS-PA01-1 például 6 különböző frekvenciasebességgel rendelkezik. A maximális üzemideje 4 óra, és akár 120×120 cm-es lapok esetében is alkalmazható.
A használat során az alsó fokozattól indulva lassan növeljük a sebességet, miközben középről kifelé haladva mindenhol mozgatjuk a készüléket. A felesleges ragasztóanyag és a levegő is távozni fog a csempék széleinél. Mindeközben a lapok teljesen beleágyazódnak az anyagba és maximális tartást kapnak.
Van azonban olyan eset, amikor a lapvibrátor önmagában nem elég a feladatelvégzésére, ugyanis a nagyméretű lapok lerakásához szükség lehet több emberre és további eszközökre is.
Vákuumos lapemelő a stabil fogás érdekében
Az 50×50 cm-es burkolólapok már nagynak számítanak, de léteznek ennél is méretesebbek, akár 120×120 cm-es típusok is. Ezek mozgatása már komolyabb erőbefektetést igényel. Az 50 kg-nál nehezebb elemek lerakásához a vákuumos lapemelő kulcsfontosságú eszköz. Bár típustól függően képes lehet akár 200 kg-os teherbírásra is (például a TLS-DX01-2), a stabil fogáshoz legalább 2 darabra lesz belőle szükség. A 3 rétegű, speciális felülettel rendelkező gumis tapadókorong a felhelyezést követően egyetlen gombnyomásra vákuumot képez, amit stabilan megtart. A vákuumos lapemelő ergonomikus fogantyúval van ellátva, ami növeli a mozgatás hatékonyságát. A szerkezet kimondottan úgy lett kialakítva, hogy még a kissé porózus felületű anyagokhoz is kiválóan tapadjon.
Miért kell külön vákuumos lapemelő?
Mint említettük, a burkoló vibráló egy tapadókoronggal van ellátva, ami többnyire mechanikus működésű, valamint sokkal kisebb teherbírással rendelkezik. A gyakorlati tapasztalatok szerint a porózus vagy érdes felületű lapokhoz nem tapad valami jól, ellenben a vákuumos lapemelő kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve. Az elektromos rendszerek némelyike még a tapadás automatikus fenntartására is képes, így biztosítva, hogy a stabilitás maximális legyen a munkálatok során.
Természetesen, az olykor 50 kg-os vagy ennél nagyobb súllyal rendelkező anyagokat egyedül senkinek sem könnyű cipelnie, még megfelelő fogás mellett sem, ezért az ilyen súlyok mozgatását érdemes legalább két személynek végeznie. A folyamat egyszerű. A burkolólap 2 szélénél, lehetőleg középen legyen elhelyezve 1-1 vákuumos lapemelő. A stabil rögzítést követően pedig máris megemelhetjük a komolyabb súlyt és oda vihetjük, ahol arra szükség van. Nemcsak padlóburkolásnál, hanem falak esetében, akár magasabb helyekre való beillesztéshez is pótolhatatlan segítség a vákuumos lapemelő.